Στο... χέρι του η πρόκριση στο Final-4!

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Final-4 του Champions League στη Μάλτα, πραγματοποίησε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού! Ο Θρύλος νίκησε με 10-8 την -αήττητη έως σήμερα (23/4) σε όλες τις διοργανώσεις- Φερεντσβάρος στο Παπαστράτειο, για την 4η αγωνιστική της προημιτελικής φάσης του Champions League και έφτασε τους εννιά βαθμούς, «σκαρφαλώνοντας» στην κορυφή του ομίλου (σε ισοβαθμία με τους Ούγγρους). Σε μία «τιτανομαχία» στον Πειραιά, με εξαιρετική άμυνα και τον Μπίγιατς σε μεγάλη μέρα, οι «ερυθρόλευκοι», στην επιστροφή του Νικολαΐδη στη δράση, δυόμισι μήνες μετά (εκτός ο Λόντσαρ), πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση, προηγήθηκαν ακόμα και με τέσσερα γκολ (10-6) και έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη, με «φόντο» το Final-4 του Champions League.

Νευρικά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το ματς, αφού μέτρησε τέσσερα δοκάρια και 0/3 στον παραπάνω, στα πρώτα πέντε λεπτά, ενώ μετά από εύκολο λάθος στην άμυνά του, βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1). Παρόλα αυτά, 46 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο Γενηδουνιάς «ξεκόλλησε» τον Θρύλο και ισοφάρισε σε 1-1, με ωραίο σουτ από την περιφέρεια. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική δεύτερη περίοδο, με τον Βάμος να «γράφει» το 2-1, με πέναλτι, στο 5:12. Ο Ολυμπιακός έφτασε τα πέντε δοκάρια στο ματς, ενώ η Φερεντσβάρος ισοφάρισε σε 2-2, με τον Γκίλλα να δίνει ξανά προβάδισμα (3-2), στο 4:27. Νέο γκολ του Βάμος (2:29) και 4-2, με τον Γκίλλα να «χτυπάει» ξανά (0:16), διαμορφώνοντας το 5-2 του ημιχρόνου!

Η ουγγρική ομάδα «μπήκε» πιο δυνατά στο τρίτο οκτάλεπτο και γρήγορα-γρήγορα, μείωσε σε 5-4, αλλά ο Δήμου «απάντησε» (5:57), δίνοντας και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων (6-4). Ο Θρύλος επέστρεψε στο +3 (7-4), με γκολ του Παπαναστασίου στον παίκτη παραπάνω, με τον διεθνή περιφερειακό να δηλώνει και πάλι «παρών», στο 0:42, για το 8-5 του τρίτου οκτάλεπτου! Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Φερεντσβάρος μείωσε σε 8-6, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ακόμη περισσότερο «στροφές» και ξέφυγαν με +4 (10-6), για πρώτη φορά, με τον Γκίλλα (2:26). Η Φερεντσβάρος μείωσε, για το τελικό 10-8 στον Πειραιά.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-1, 3-3, 2-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γιάνσικ (φουνταριστό, 4:14), 1-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:46)

2ο οκτάλεπτο: 2-1 Βάμος (πέναλτι, 5:21), 2-2 Μάντιτς (π/π, 4:54), 3-2 Γκίλλας (περιφέρεια, 4:27), 4-2 Βάμος (π/π, 2:29), 5-2 Γκίλλας (περιφέρεια, 0:16)

3ο οκτάλεπτο: 5-3 Βάργκα (7:16), 5-4 Μάντιτς (π/π, 6:18), 6-4 Δήμου (περιφέρεια, 5:57), 7-4 Παπαναστασίου (π/π, 3:00), 7-5 Πολ (κόντρα, 1:13), 8-5 Παπαναστασίου (δύο μέτρα, 0:42)

4ο οκτάλεπτο: 8-6 Αργυρόπουλος (π/π, 7:14), 9-6 Νικολαΐδης (π/π, 5:34), 10-6 Γκίλλας (κόντρα, 2:26), 10-7 Ντι Σόμα (π/π, 1:51), 10-8 Φεκέτε (κόντρα, 1:22)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Γκίλλας 3, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Αλαφραγκής, Δήμου 1, Νικολαϊδης 1, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς

Φερεντσβάρος (Μπάλαζ Νιέκι): Ζάκονι, Μάντιτς 2, Πολ 1, Μερκούλοφ, Αργυρόπουλος 1, Ντι Σόμα 1, Φεκέτε 1, Βίγκβαρι, Νέμετ, Βάργκα 1, Γιάνσικ 1, Νάγκι, Βόγκελ