ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η πρωτιά στο χέρι τους!

Η ανατροπή που έκανε η Έγκερ στο τελευταίο 8λεπτο του ματς με την Μπαρτσελονέτα –ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 5-3 στο τέλος της 3ης περιόδου- και η ισοπαλία 6-6 που πήρε, έδωσαν παράταση στην... αγωνία. Όχι για την πρόκριση του Ολυμπιακού, αλλά για την πρώτη θέση.

Εάν οι Καταλανοί κρατούσαν το προβάδισμα και έπαιρναν τη νίκη, ο Θρύλος με νίκη επί της Σπαντάου την 9η αγωνιστική -την επόμενη- στο Παπαστράτειο θα "κλείδωνε" την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στον ημιτελικό του LEN Champions League.

Με την ισοπαλία που πήραν όμως οι Ούγγροι θα πρέπει ο Θρύλος να περιμένει ως την τελευταία αγωνιστική για να οριστικοποιήσει την κατάκτηση της πρώτης θέσης, η οποία οδηγεί απευθείας στην 4άδα, με το Θρύλο να κερδίζει μια ημέρα και να μπαίνει στη "μάχη" του Final-6 τη δεύτερη ημέρα, στις 3 Ιουνίου δηλαδή.

Όλα αυτά μπορούν να αλλάζουν, πάντως, εάν ο Θρύλος νικήσει την Σπαντάου -αυτό είναι το δεδομένο- και η Πριμόριε Ριέκα πάρει αποτέλεσμα στην Ουγγαρία, με αντίπαλο την Έγκερ!