ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Θρύλος για ευρωκούπα!

Με μια μαγική εμφάνιση, οι μάγκες του Πειραιά διέλυσαν την Πριμόριε μέσα στη Ριέκα και έβγαλαν... εισιτήριο για το Final-6 της Βουδαπέστης. "Εγκληματική οργάνωση" και στο πόλο ο Ολυμπιακός! Διέλυσε 10-4 μια ομάδα που ήταν αήττητη στην έδρα της για μια τριετία και κρατά στα χέρια την πρώτη θέση στον όμιλο, που στέλνει απευθείας στον ημιτελικό!

Με τον εκπληκτικό Πάβιτς κάτω από τα γκολπόστ και την άμυνα του Θρύλου να είναι εκπληκτική και πάλι, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν μεγάλο ματς. Μπήκαν δυνατά και αποφασιστικά στο ματς από το πρώτο λεπτό κι έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του. Είχαν καλά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω, ήταν άριστα προετοιμασμένοι και "διαβασμένοι" από τον Θοδωρή Βλάχο και έβγαλαν εντελώς εκτός αγώνα τους παίκτες της Ριέκα που δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα για να αντιδράσουν.

Και το ματς είχε και συνέχεια. Ο Ολυμπιακός έκανε το παιχνίδι του, δεν είχε αντίπαλο και όλο μεγάλωνε το προβάδισμά του. Με την τελευταία φορά που η Πριμόριε ήταν στο ματς ήταν στο 10ο λεπτό με το σκορ στο 2-2. Από εκεί οι "ερυθρόλευκοι" πάτησαν το... γκάζι και έφτασαν στο 28ο λεπτό, στα μισά της τελευταίας περιόδου να προηγούνται με 10-3, δηλαδή με ένα σερί 8-1 μέσα στη Ριέκα και τον κόσμο στις εξέδρες να παρακολουθεί αποσβολωμένος το ΘΡΥΛΟ του Πειραιά να κάνει... πάρτι μέσα στην έδρα της Πριμόριε.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός πέρασε ήδη στο Final-6 και στο ματς με την Σπαντάου, το Μεγάλο Σάββατο στο Παπαστράτειο, θέλει τη νίκη για να "κλειδώσει" και την πρώτη θέση που τον στέλνει απευθείας στον ημιτελικό του LEN Champions League!

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-3, 1-3, 1-2.

Η διακύμανση 1ο οκτάλεπτο: 0-1 Δελακάς (περιφέρεια, 5:38), 1-1 Βουκίτσεβιτς (π/π, 4:09), 1-2 Μουρίκης (π/π, 2:55), 2ο οκτάλεπτο: 2-2 Μπόσκοβις (περιφέρεια, 6:10), 2-3 Φουντούλης (π/π, 4:42), 2-4 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 2:32), 2-5 Κολόμβος (π/π, 0:49), 3ο οκτάλεπτο: 2-6 Βλαχόπουλος (π/π. 5:15), 2-7 Βλαχόπουλος (περιφέρεια, 2:58), 3-7 Ράντου (περιφέρεια, 1:44), 3-8 Φουντούλης (π/π, 0:48), 4ο οκτάλεπτο: 3-9 Φουντούλης (περιφέρεια, 7:30), 3-10 Κολόμβος (π/π, 4:26), 4-10 Πέτροβιτς (φουνταριστό, 0:50).

Πριμόριε: Βίτσαν, Μπούριτς, Ράντου 1, Κράπιτς, Μπουλιούμπασιτς, Βουκίτσεβιτς 1, Μούσλιμ, Πέτροβιτς 1, Ντέντοβιτς, Ετσενίκε, Σέτκα, Μπόσκοβιτς 1, Γιελόβινα.

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς 1, Γούνας, Φουντούλης 3, Σμιθ, Ποντικέας, Ντόσκας, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Μάγιαρακ, Βλαχόπουλος 2, Γαλανόπουλος.