Και... μαθηματικά στο Final-8 ο Θρύλος!

Τρεις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων του Champions League, ο Ολυμπιακός εξασφάλισε και… μαθηματικά την παρουσία του στο Final-8. Η έκτη πρόκριση στην τελική φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης, από το 2016 και μετά! Ο Θρύλος νίκησε με 15-8 το Ανόβερο στο Παπαστράτειο, για την 11η αγωνιστική, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε απόλυτα, παίρνοντας προβάδισμα με 5-0 και 12-4. Οι «ερυθρόλευκοι», με οκτώ νίκες, δύο ήττες και μία ισοπαλία, αλλά και 25 βαθμούς, έχουν «κλεισμένη» θέση στο Final-8 και οι τρεις τελευταίες αγωνιστικές θα αποτελέσουν μια καλή ευκαιρία για διαχείριση και προετοιμασία ενόψει Βελιγραδίου. Το Σάββατο (8/4), ο Ολυμπιακός ξεκινά τα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1, αντιμετωπίζοντας τον Παναθηναϊκό στο Παπαστράτειο, για τη φάση 1-8.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού. Και αυτό, σε λιγότερο από πέντε λεπτά, είχε πάρει προβάδισμα με 5-0! Με δύο γκολ του Δερβίση (6:49, 5:52), ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-0, ενώ ο Φουντούλης «έγραψε» το 5-0 (3:48), με τον Σίπερ να μειώνει σε 5-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. «Κλειστή» η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από ένα τέρμα. Ο Γενηδουνιάς έκανε το 6-1 (5:27), ενώ το Ανόβερο μείωσε σε 6-2, σκορ ημιχρόνου. Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +7 (9-2), με τον Γενηδουνιά (5:26), με τον Δήμου να κάνει το 10-4, στο 3:49. Στην τέταρτη περίοδο, ο Γκίλλας ανέβασε τη διαφορά στο +8 (12-4), σκοράροντας στην κόντρα (5:45), με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 15-8.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 1-1, 4-2, 5-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Δερβίσης (κόντρα, 6:49), 2-0 Δερβίσης (περιφέρεια, 5:52), 3-0 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 4:34), 4-0 Βάμος (δυο μέτρα, 4:18), 5-0 Φουντούλης (πέναλτι, 3:48), 5-1 Σίπερ (περιφέρεια, 3:19)

2ο οκτάλεπτο: 6-1 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:27), 6-2 Μπάσιτς (περιφέρεια, 4:50)

3ο οκτάλεπτο: 7-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:36), 8-2 Βάμος (π/π, 6:23), 9-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:26), 9-3 Σούτσε (περιφέρεια, 5:00), 9-4 Μπάσιτς (κόντρα, 4:16), 10-4 Δήμου (περιφέρεια, 3:49)

4ο οκτάλεπτο: 11-4 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:26), 12-4 Γκίλλας (κόντρα, 5:45), 12-5 Μπένιτς (πέναλτι, 5:00), 13-5 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 3:29), 13-6 Λοζίνα (π/π, 2:50), 14-6 Δερβίσης (φουνταριστό, 1:22), 14-7 Φρόραϊχ (δύο μέτρα, 0:55), 15-7 Φουντούλης (πέναλτι, 0:20), 15-8 Μπάσιτς (περιφέρεια, 0:01)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 3, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς, Δήμου 1, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς

Ανόβερο (Κάτρστεν Σέχαφερ): Γκοτζ, Κόρουσιτς, Σίπερ 1, Φρόραϊχ 1, Σούτσε 1, Χούλσοφ, Λοζίνα 1, Μακάν, Κούμπις, Γκάνσεν, Μπένιτς 1, Μπάσιτς 3, Μποκ